Osobnosti

našej obce

Dedinou sa rozliehal zvuk kladiva na nákove, keď sa z domu kováča Jána Mošku ozval po tretíkrát plač dieťaťa – ďalšieho potomka. Po dvoch starších súrodencoch, Jánovi a Etele, sa 28. mája 1936 narodil ako tretí syn a dali mu meno Gustáv. Po ňom sa narodili ešte traja súrodenci Milan, Jarmila a Jozef, a tak vyrastal v rozvetvenej rodine. Bol veselý, vždy usmiaty, a preto v kruhu svojich rovesníkov aj obľúbený. Odmalička mal rád knihy a zakladal si vlastnú knižnicu. Kladný bol aj jeho vzťah k prírode, najmä k zvieratám.

V rodine miestneho obuvníka Emila Figu sa narodilo päť detí: dve dcéry a traja synovia. Druhý v poradí bol syn, ktorému dali meno František. Narodil sa 9. júna 1923 vo Vinnom a bol pokrstený v miestnom rímskokatolíckom kostole sv. Anny. Vyrastal v početnej rodine, kde vynikal poslušnosťou, dobrotou a láskou k ľuďom. Odmalička bol veľmi nábožný. Základné vzdelanie dostal v rodnej obci Vinné a v roku 1944 zmaturoval na gymnáziu v Michalovciach. Jeho cesta a životné ciele smerovali k službe Bohu a národu. Filozofické a teologické štúdiá absolvoval v Košiciach, Bratislave a na Lateránskej univerzite pápežského seminára „Nepomucenum“ v Ríme, kde ho kardinál Taglio 5. marca 1950 vysvätil za kňaza. Spolužiakom a priateľom v príprave na kňazské povolanie mu bol aj kardinál Mons. Jozef Tomko.

S láskou a hlbokou úctou si obyvatelia Vinného spomínajú na múdreho a láskavého človeka, dlhoročného správcu farnosti vo Vinnom, biskupského radcu Vdp. Jána Bocskorosa.

Ako farár tu pôsobil od roku 1933 až do dôchodkového veku. Žil na fare so svojimi rodičmi, spolu obrábali cirkevné polia a vinicu. Nehanbil sa sedieť na gazdovskom voze, robiť všetky poľnohospodárske práce, a tak byť vzorom všetkým ľuďom v dedine. Pochádzal z maďarskej obce Leles, kde sa narodil v roku 1906 v roľníckej rodine. Za kňaza bol vysvätený v roku 1929 a po štyroch rokoch nastúpil ako správca farnosti vo Vinnom. 

cintorín Vinné

osobne údaje

Úradná tabuľa

Sprievodca

Fotoalbum

vinancan.sk

Pošta

Hrad

Cestovné poriadky

Viniansky strapec

Sociálne siete

Kalendár vývozu TKO 2019

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30